8. března 2013

Voda... VODA!!!... brodím se po kolena ve vodě, kapky mi tečou z mokrých vlasů za triko, sluníčko paří shora na hlavu. Přeskočím z jednoho kamene na druhý, z druhého na třetí a pak šlápnu rovnou do malé tůňky tyrkysové barvy. Potůček zurčí, šplouchá, z dálky se ozývá hukot vodopádu... 

Ne, toto není sen, toto je čtvrtá salida de campo s Phenomenem. Jak furt sedím u diplomky, asi už je na mě vidět ta strašná touha vypadnout ven a nedřepět v kanclu (madre mía, co já si budu muset jednou najít za práci, aby mi z toho nepřeskočilo, to fakt nevím). Takže ač to nebylo v plánu a ostatní kluci kvůli pracovním povinnostem nemohli, Julio se slitoval a ve středu rozhodl, že vezme auto a sami si vyjedem zmapovat Barranco Hondo na jihovýchodě ostrova. Podezřívám ho, že vybral tohle místo jen proto, abychom ho s Markem viděli a mohli si ho užít :) 

A to se rozhodně povedlo...

Po víkendových bouřkách jsou hory a barranca plná vody. Neskutečná podívaná. Sleduju to na web kamerách a rvu si vlasy, že pro samou diplomku nemůžu ven. Tam, kde jsou normálně suché převisy, je najednou vodopád. Po jindy vyprahlých kopcích tečou potoky, potůčky a říčky, všechno je vlhké, mokré, odevšud kape a cáká. Občas se někde sesune kus hory. Tráva se začíná zelenat, keře jsou v rozpuku. Nádhera. Zase něco jiného. Kolik tváří má tenhle ostrov? Kolik jsem jich ještě neviděla a kolik mi jich ještě dovolí poznat? Na Teide je SNÍH. Zapadané Caňadas a bílý vrcholek září dodaleka. My tady vločky sice nemáme, ale zato se v barrancích na jihu dá parádně ráchat ve vodě.

Barranco Hondo by za sucha bylo normální, bežné údolí. Hluboké, to jo, vysoké stěny a věže se tyčí do stometrových výšek. Ale když sem přijdete po dešti, koryto se naplní vodou, na hlubších místech se vytvoří jezírka a není nic lepšího než si tůru zpestřit koupáním. Voda je čisťounká, průhledná a třpytivá. Vzduch je teplý, nějakých pětadvacet. Rozehřáté kameny přímo vybízejí k rozplácnutí a březnové opalovačce. Když zavřu oči, připadám si jako v Dobré u řeky. Tomu místu se říká Na Kamenech a s našima jsme se tam chodívali v létě koupat. Děda mi tam vždycky dokoulel nafouklou gumu od traktoru, která jak se zahřála, tak děsně pálila a taky mě tlačil šlaušek, když se na něj sedlo. O kousek dál jsme s tátou stavěli sochy z bláta a mamka měla srandovní červené opalovačky. Tady bahno není, opalovačky mám skoro stejné jako mamča a kameny nepálí, jen příjemně hřejou a mě z dětských vzpomínek vyruší studený cákanec od Julia.

Brr, coňo :) Smějeme se, skáčem do vody, malý vodopádek dělá v jednom z bazénků protiproud - je to tu jak někde v lázních :) Míjí nás dvojice turistů, tak s nimi prohodíme pár slov a asi padesátiletý týpek tvrdí, že nás odněkud zná, tak pátráme v paměti. TY BRĎO! Je to štramák Antonio, lezec, co nás (mě, Marka a Radu) se svým kámošem - bomberem Fernandem - vzal na stopa loni v září, když jsme se o druhém víkendu na ostrově vypravili poprvé na Roque Nublo. Nepoznala bych ho, rok a půl jsme se neviděli. A on si nás pamatuje, to je věc!

Cestou zpátky nám to nedá a s čelovkama se vrháme do tunelu, který vede pod jednou stěnou barranca. Je po deštích plný vody, jak tunely na La Palmě. Chvíli je vody pod zadek, pak se hladina snižuje a sahá sotva po kotníky. Tunel má asi 200 m, je to pěkné dobrodrůžo. Příště si musíme ještě vyběhnout ke skalnímu oblouku (zespod to vypadá jako menší Pravčická brána:)), to už jsme tentokrát nestihli. Nádherný výlet, skvělá společnost a hlavně... TOLIK VODY!!! :)


2 komentáře:

  1. Před časem jsem si řekla,že sem nebudu psát žádné komentáře,ať nevypadám jako Hujer..ale po tomhle příspěvku mi to nedá..Skoro jsem při čtení zamáčkla slzu.Trošku závistí,že taky nejsem na tom úžasném výletě,trochu při vzpomínkách na řeku v Dobré.Májo,to co tě na pneumatice tlačilo do dupky nebyl šlaušek,ale ventilek...a moje opalovačky určitě nebyly legrační,ale poslední výkřik módy:-)).Piš dál.J

    OdpovědětSmazat
    Odpovědi
    1. Jooo, VENTILEK! To je to slovo :) musíme se někdy zajet do Dobré vykoupat, už jsem tam nebyla roky! Ale musíš si vzít ty retro plavky ;) :*

      Smazat