29. května 2012

Přes Spojené Království do Granady :)

Sedím v arabské čajovně ve staré čtvrti Granady, baštím gazpačo a popíjím čajík s romantickým názvem Sueňos de Alhambra. Můžu si to dovolit. Ráno jsem našla v zahradách Alhambry 60 euro :) A to jsem do komplexu nejdřív ani nechtěla jít, vstupné 13 euro na osobu mi přišlo nad mé možnosti..


Po včerejším Caminitu jsme se rozhodli využít půjčeného auta (parádního Fiátka 500 v bílém provedení s bílou palubkou - jako správní buržousti :) ) a do Granady dojet přes Gibraltar. Přes hranice nás na občanku pustili za pár minut a my na rozdíl od většiny návštěvníků nezamířili ke krámku s lacinýma cigaretama, ale busem do centra města. Všude visely anglické vlajky, jezdily tu double deckery, provoz kontrolovali bobíci, nad městem se tyčila obří skála a v pozadí se rýsovala Afrika. Zajímavá hodinová návštěva, pak ještě dva číze v McAuto a hrr do Malagy vrátit káru. Busem se pak za dvě hodinky přesunout do Granady, kde nás přivítala nejen moje španělštinářka Lenka, ale taky vzduch tak teplý, že jsme si prostě museli dát studené pivo :) Ke každému pivku tady servírujou tapasy - drobné pohoštění od mořských plodů po minitortily nebo trochu paelly. Velmi příjemný zvyk, hodnotím kladně :)


Dneska ráno jsme vyrazili zkusit štěstí na lístky do Alhambry, která je podle internetu vyprodaná žalostně dopředu. Není to tak žhavé, lístky jsme sehnali v pohodě, i když mě nejdřív těch 13 euro mrzelo. Po šťastném nálezu mě ale rozladění rychle přešlo a poletovala jsem mezi záhonky jak babočka admirál. Přes architekturu je v naší dvojici spíš Jarda, mě většinou balkónky a zdobená okna nechávají chladnou, ale tenhle středověký komplex maurských panovníků, mě příjemně překvapil. V prostorných a vzdušných místnostech musela být radost trávit čas. Zdi jsou zdobené precizními rytými květy a mozaikami, z paláce člověk vyjde přímo do barevných zahrad, kde v zábradlí teče voda, aby ochlazovala vzduch. Pěkně promyšlené to měli, arabáči fikaní.

Ještě o trošku víc než starobylá pevnost mě zajímají krámky a obchůdky s vodními dýmkami, čaji, plandavým oblečením, naušnicemi a jinými tretkami... Ale držím se, nakupuju jen očima :) Večer jsme ještě vyšlápli na mirador San Nicolas ve čtvrti Albayzín, ze kterého je krásně vidět Alhambra v měkkém večerním slunci. Romantika za všechny (nalezené) prachy :)

2 komentáře:

 1. Dobrá práce plavčíku... v Sorruedě to bylo 10 euro, teď 60... tak příště se budem těšit na 110, nebo 360... záleží, jaká to bude posloupnost :D
  Je ale pravda, že tím ta prohlídka Alhambry získala úplně jiný rozměr ;)

  OdpovědětSmazat
 2. Číze v McAuto?! To je můj sen...
  Alhambra je hodně fikaná, včak tam taky zůstali až do posledního dne roku 1492. Zatímco Culón si zevlil někde na Atlantiku, křesťané to tam sekali hlava nehlava :)
  Super panodráma z Albayzínu.
  m

  OdpovědětSmazat