10. dubna 2012

Hody hody doprovody!

"Já jsem malý zajíček, v ruce držím klacíček..." tak začal Jarda včera v osm ráno svou velikonoční koledu. Smích nad jeho poezí mě ale brzo přešel, dostala jsem pěknou nakládačku karabáčem a skončila pod studenou sprchou. Na druhou stranu jsem ale musela malovaným vejcem ocenit jeho připravenost - i na Kanárech sehnat vrbové proutí a uplíst ukázkový tatar z osmi proutků, je umění. Sotva jsem uschla, přiřítili se kluci - Marek s Miguelem - a nedobrovolná očista se opakovala. Na hlavě mi přistála mísa s ledovou vodou, zadek zmalovaný od pomlázek (místo pentlí vtipně ozdobených lezeckýma odsedávkama). Ještě, že Ráďa je pryč a Robča shledal české oslavy Velikonoc šovinistické, k ženám příliš násilnické a nepřipojil se :)

Na koledníky jsem byla připravená - vůně perníčků se nesla bytem už od čtvrtka, stejně jako odér natavených voskovek, kterými jsem malovala vajíčka. Od Vánoc výrazně stoupla estetická hodnota perníčků, neb jsem si z Čech přivezla moučkový cukr. Každý vejlupek dostal po jednom vejci a po perníčku a všichni jsme byli spokojení. I když, mají se ještě co učit... Do vany mě sice hodili, ale nikdo neměl voňavku/smradlavku a nekonalo se žádné: ručičky, aby pracovaly, nožičky, aby chodily, pusa, aby nedržkovala... Ostatně, to s tou pusou je jejich chyba :) A já jsem se utvrdila v tom, že chlapská logika je někdy nad mé chápání - všichni se mi soustavně pošklebujou, jaké jsou ty naše moravskoslezké zvyky divné, ale když dojde na lámání chleba, bez okolků mě hodí do vody, ačkoliv to ani jeden z nich na Velikonoce nikdy předtím nedělal. Některé tradice převzali ti holomci až podezřele ochotně :)

Miguel připomněl, že v rámci velikonočního pondělí bych měla ještě koledníky počastovat. Tento zvyk byl kolektivem přijat s bujarým nadšením. Vytáhli jsme z lednice zbytek slivovice a v deset ráno láhev vyprázdnili. No, nebudu zastírat, že bylo veselo. Možná i španělský spolubydlící zalitoval, že se rozhodl šmigrust bojkotovat. A poučení na závěr? Pravé moravské Velikonoce se dají zažít i na Kanárech! :)

5 komentářů:

 1. Jojo, člověk se pořád učí, i když někdy pomalu :) To s tou pusou, aby nedržkovala mě bude nejspíš mrzet. Ale neboj, já to za rok napravím ;)

  OdpovědětSmazat
 2. strejda mi taky alespoň opláchl pusu ale ani jalovec ani pravá a nefalšovaná kolínská za 15 korun se nekonala:) příští rok nám to snad všichni vynahradí;) Morava a Slezsko to jsou proste tradice jako řemen B) jinak kytičky jsou krásné! taková mini vzpomínka na mě:)

  OdpovědětSmazat
 3. U mě se taky žádné šmigrustování nekonalo. V šest ráno na (spícího) Honzu a (spící) mě zvonili, ale my s tichoučkým "táhněte" spinkali dále :))) Navíc i Honza byl dostatečně rozumný na to pochopit, že bude trpět, pokud si na mě vezme pomlázku... :))))

  OdpovědětSmazat
 4. Pche pošklebujou. Už jako malej jsme Mirku polívali :) ŠViNgrust byl supéér, slivovička a perníčky, to je snídaně koledníků. m

  OdpovědětSmazat
 5. Pěkné. :) Zdravím šmigrustníky. :) Padre

  OdpovědětSmazat