9. března 2012

Calima

Poslední dobou jsme na ostrově měli počasí jak z katalogu. Většinu dnů jasno, čistý vzduch, sluníčko, příjemně. Ale včera se počasí rapidně změnilo (resp. změnilo se předevčírem, kdy poprchávalo a byla zima, ale teprv včerejší změna stojí za zmínku) - odpoledne se vzduch zakalil, lodě v přístavu vystupovaly z moře jako temné přízraky. Vzduch byl hustý jak v Ostravě při třetím stupni smogového nebezpečí. Teplo bylo, což o to, ale viditelnost veškerá žádná. Přišla CALIMA...

Jde o teplý, pískem a prachem naložený vítr, který vane od jihu - jihovýchodu směrem ke Kanárům a přináší sem teplé, suché počasí. Vzniká v oblasti vysokého tlaku vzduchu nad Saharou, kde se plní jemným pískem. Nad Atlantikem pak přenáší drobná zrníčka, která dělají na ostrovech pěknou paseku. Všechno je zaprášené, potažené jemnou vrstvičkou žlutošedého prachu a Kanárkům se špatně dýchá. Ruku v ruce s neviditelností jde i zhoršení dopravní situace - např. v roce 2002 muselo tenerifské letiště přerušit provoz, protože viditelnost klesla pod 50 metrů.

1 komentář:

  1. Jestli oni teď nehlásí calimu na celé léto - to by možná vysvětlovalo, proč nám Ryanair zrušil všechny lety od května do října... ;)

    OdpovědětVymazat