21. února 2012

Fiesta v pudru

Někdy v devatenáctém století se v přístavu zkazila dodávka mouky a podnikavé kanárky nenapadlo nic lepšího, než ji po sobě začít házet. O století později se k tomu přidal nápad utahovat si z emigrantů, kteří odjeli z Kanárů do latinské Ameriky (a hlavně na Kubu), tam zbohatli a vrátili se zpátky domů s nosánky nahoru. Aby to dávalo smysl ještě míň, říká se těmhle emigrantům "Indianos", protože utekli do "Las Indias", tedy do Ameriky, jak si to kdysi krásně spletl Kolumbus. Namyšlená vrstva chodila oblečená v bílém a průměrní lidi ji začali parodovat. Tak vznikla fiesta, která se koná poslední karnevalové pondělí - tedy včera.

Stejně jako půlka Las Palmas jsme se nechali strhnout a vyhrabali jsme ze skříní, second handů a obchoďáků bílé oblečení, nahastrošili se, nakoupili zásoby pudru a vyrazili do víru velkoměsta. Kdybychom nevěděli, kde přesně se fiesta koná, stačilo by jít po čuchu. Ve vzduchu se vznášející dětský zásyp krásně voněl. V osm začal ve Veguetě slavnostní průvod - davy křepčily kolem početného hudebního tělesa, které vyhrávalo kubánskou dechovku a přitom se všichni posypávali bílým práškem. Pudr byl všude - ve vlasech, v očích, na zemi, ve vzduchu... Místo lidí zpívající sněhuláci. Zběsilé, ale zábavné :)

Po dvou hodinách průvod skončil a kapela začala koncertovat na pódiu. Atmoška byla úžasná, davy tančily na kubánské rytmy a my nemohli zůstat pozadu. Vlnili jsme se v rytmu salsy, či co to bylo, a vymýšleli různé taneční kreace. Připadala jsem si jak za vlahé letní noci v zapadlé uličce Havany. Obzvlášť, když se z trumpet ozvaly písničky Buena Vista Social Club. El cuarto de Tula le cogió candela se quedó dormida y no apagó la vela... Ze všech sálala energie a dobrá nálada, ve vzduchu se vznášela spokojenost a nesnesitelná lehkost bytí. A pudr, samozřejmě :)

3 komentáře:

  1. Parááda, u nás je také pořad bílo, sněhobílo. A ještě dlouho bude. Zdravím a envy teplo. Padre

    OdpovědětSmazat
  2. To vypadá božsky!Muselo to mít skvělou atmosféru:) V.

    OdpovědětSmazat
  3. koukám na ty fotky nevím po kolikáté:) je to úplně paráda- slyšela jsem sice, že po sobě Španělé hází rajčata, ale dětský pudr??? Kdybych neviděla fotky, nevěřila bych:D

    OdpovědětSmazat