23. listopadu 2011

Volby 2011

Uplynulý víkend probíhaly ve Španělsku předčasné celonárodní volby. Hlasování před řádným termínem v březnu 2012 si vyžádal tlak veřejnosti pobouřené narůstajícími životními náklady a neschopností vládní strany čelit účinně krizi. Politice moc neholduju, ale pro zemi to byla poměrně důležitá událost, tak alespoň pár slov o výsledcích...

Vyhrála opoziční Lidová strana (PP) vedená Marianem Rajoyem. Podpořilo ji 44 procent těch, kdo se dostavili k volebním urnám. Po sečtení odevzdaných hlasů získali lidovci podle deníku El País 186 z 350 poslaneckých křesel, a tím i absolutní většinu. Dosud jich strana měla 154. Španělská dělnická socialistická strana (PSOE), která je u moci od roku 2004 a kterou podpořilo o 15 procent voličů méně než Lidovou stranu, by měla mít v parlamentu jen 110 poslanců. Jedná se o vůbec nejhorší volební výsledek socialistů od pádu frankismu, jenž se zhroutil v polovině sedmdesátých let. Dosavadního socialistického premiéra Josého Luise Zapatera by tak měl vystřídat v čele kabinetu šéf PP Mariano Rajoy. Parlamentní volby se konaly v mimořádně napjaté atmosféře ovlivněné hospodářskou krizí a hrozbou, že Španělsko bude muset v boji s dluhovou spirálou požádat o pomoc Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond.

Obrázky řeknou víc než tisíc slov...
2 komentáře:

  1. To, čím prochází Španělsko, nás čeká za 3 roky. Pokud se vládní pravicove strany rozumně nedohodnou a ony nezačnou myslet na prosperitu státu, pak můžeme očekávat nezaměstnanost, deficit, nadměrný dluh, hospodářskou stagnaci a všechno, co bude vytvářet kritickou situaci, i u nás. Do té doby je potřeba mít svůj vlastní krizový scénář. Jako rozumné se jeví život na Seychelách... Jako dobrý bonus vidím umět surfovat. Ať úspěšně projdeš vlnami zkoušek. Táta.

    OdpovědětSmazat
  2. Sociální obchodování spočívá v otevření trhů pro každého. Na eToro se můžete spojit, obchodvat a sdílet znalosti s miliony obchodníků a investorů. Navíc můžete kopírovat obchodní rozhodnutí obchodníků, kteří odpovídají vaší strategii. Registrujte se nyní a získejte chytřejší obchodní rozhodnutí využitím rozumu našich obchodníků s nejlepšími výsledky.

    Obchod odkudkoli Čas jsou peníze. Obchodujte na počítači, mobilu a tabletu

    Otevřené obchody na eToro: 227,651,647

    OdpovědětSmazat