23. listopadu 2011

Volby 2011

Uplynulý víkend probíhaly ve Španělsku předčasné celonárodní volby. Hlasování před řádným termínem v březnu 2012 si vyžádal tlak veřejnosti pobouřené narůstajícími životními náklady a neschopností vládní strany čelit účinně krizi. Politice moc neholduju, ale pro zemi to byla poměrně důležitá událost, tak alespoň pár slov o výsledcích...

Vyhrála opoziční Lidová strana (PP) vedená Marianem Rajoyem. Podpořilo ji 44 procent těch, kdo se dostavili k volebním urnám. Po sečtení odevzdaných hlasů získali lidovci podle deníku El País 186 z 350 poslaneckých křesel, a tím i absolutní většinu. Dosud jich strana měla 154. Španělská dělnická socialistická strana (PSOE), která je u moci od roku 2004 a kterou podpořilo o 15 procent voličů méně než Lidovou stranu, by měla mít v parlamentu jen 110 poslanců. Jedná se o vůbec nejhorší volební výsledek socialistů od pádu frankismu, jenž se zhroutil v polovině sedmdesátých let. Dosavadního socialistického premiéra Josého Luise Zapatera by tak měl vystřídat v čele kabinetu šéf PP Mariano Rajoy. Parlamentní volby se konaly v mimořádně napjaté atmosféře ovlivněné hospodářskou krizí a hrozbou, že Španělsko bude muset v boji s dluhovou spirálou požádat o pomoc Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond.

Obrázky řeknou víc než tisíc slov...
1 komentář:

  1. To, čím prochází Španělsko, nás čeká za 3 roky. Pokud se vládní pravicove strany rozumně nedohodnou a ony nezačnou myslet na prosperitu státu, pak můžeme očekávat nezaměstnanost, deficit, nadměrný dluh, hospodářskou stagnaci a všechno, co bude vytvářet kritickou situaci, i u nás. Do té doby je potřeba mít svůj vlastní krizový scénář. Jako rozumné se jeví život na Seychelách... Jako dobrý bonus vidím umět surfovat. Ať úspěšně projdeš vlnami zkoušek. Táta.

    OdpovědětVymazat