4. listopadu 2011

Máme tady TERREMOTOS, paráda!

Terremotos = zemětřesení (ne termiti, jak jsem se mylně domnívala, když mi náš španělský spolubydla zaujatě líčil smutný osud obyvatel ostrova Hierro, kteří se musí evakuovat, protože je sužují terremotos :) ). Sopečné ostrovy seismickou aktivitu slibují, ale doposud jsme tady žádné chvění země nezažili (k mému lehkému zklamání). Včera jsme ale přišli na pláž Las Canteras, kam chodíme surfovat a ve vodě ani na pláži nikdo nebyl. Vlastně tam nebyla ani ta pláž. V místech, kde normálně leží davy opalujících se turistů, bylo po kolena vody a v moři tak třímetrové vlny. Voda se rolovala do obřích válců a mohutná pěna se válela až u zdi, která pláž ohraničuje. Musela jsem zrušit surf lekci, protože se nesmělo do vody. Radek ale nedbal červené vlajky a hupsnul do vln. Sotva se namočil a párkrát zakrauloval, přijela policejní motorka s majáčkem a už mu hrozila dvouset eurovou pokutou. Naštěstí to skončilo jen napomenutím...

Dneska hlásí vlny dokonce čtyřmetrové, což už mě donutilo podívat se tomu na zoubek. Za vším stojí podmořské erupce severovýchodně od Gran Canarie. Na stránkách Národního geografického ústavu jsou krásně zpracované informace a mapky o tom, co se kde zrovna šustlo. Tak například poslední zemětřesení o síle 2,6 M (magnituda) Richterovy škály bylo dneska v 10:37 na ostrově Hierro. Letecké záběry výbuchů podmořských sopek jsou tady. Je to jen slaboučká hodnota, kterou člověk ani nepozná, dá se pouze měřit přístroji. Nicméně chudáci na Hierru si otřesů užijí dost - jen za posledních 6 hodin tam měli 24 zemětřesení okolo 3 magnitud (trojku už ale člověk cítí, jsou to slabé otřesy půdy, bez poškození okolí).

No a naše mega vlny mají na svědomí otřesy v Atlantiku, z nichž poslední - o síle 2,4 M- byl zaznamenán včera 3.11. ve 12:40. Tak nízká hodnota a přitom takové následky. Sice nehrozí žádné nebezpečí, země se nehýbe, nic nepadá, ale při pohledu na rozbouřené moře si člověk ani nechce představit, jaká katostrofa se musí dít při silnějších zemětřeseních. Nicméně (nejen) pro geografa dost zajímavá podívaná. A stránky IGN - seismická sekce opravdu doporučuju! A docela cenné informace o předpovědi počasí a velikosti vln jsou taky na stránkách Webguru.

2 komentáře:

  1. Jak nebezpečí nehrozí?! Já mám utopenej telefon a Rada malem dostal dvě kila flastr :) m

    OdpovědětSmazat
  2. Z iPadu: "Moc pěkné."

    OdpovědětSmazat