18. září 2011

Roque Nublo

Po týdnu nervů a jen napůl úspěšného shánění spolubydlících jsme s klukama vyrazili do hor vyvětrat hlavy. Jako cíl jsme si vybrali okolí symbolu ostrova – skály Roque Nublo (1803 m n. m.). Načetli jsme tipy v průvodci, vyrazili v pátek odpoledne autobusem, s přestupem v městečku Vega de San Mateo. Samotná cesta místními autobusy společnosti Global byla zážitek. Horské silničky jsou úzké, ale řidiči to hlavu rozhodně nedělo – jel s námi jak Fitipaldi. Skály, kaktusy a větve u silnice míjel na centimetry, řezal zatáčky a nám padaly na hlavu batohy uložené nad sedačkami. Vjezd do nepřehledných zatáček jakoby řešil heslem „Když jsem tudy jel minule, v protisměru nic nejelo“.

Bus nás vyplivl v sedm hodin v horském sedle Cruz de Tejeda. Otevřely se před námi nádherné výhledy na západní stranu ostrova, na skalnaté útvary v údolí a v dálce nás z Tenerife zdravila nejvyšší hora Španělska – Pico del Teide (3718 m n. m.). Měla jsem po kodrcavé cestě žaludek na vodě, ale první nádech mě okamžitě spravil – vzduch tady měl asi 12 stupňů. Při dýchání mi šla pára od pusy, při focení mi mrzly ruce. Z pětadvacetistupňového Las Palmas jsem vyrazila hezky v sandálkách a kraťasech a najednou taková lednice! Oblíkli jsme, co se dalo, vypili na zahřátí kafe v malé hospůdce a stmívající se krajinou vyrazili hledat místo na přespání. Krátký pochod nás trochu zahřál a našli jsme malý plácek v závětří, ale i tak noc v cyklospacáku byla všechno, jen ne teplá. Teplota klesla na 9 stupňů, dýchala jsem si ve spacáku na ruce, a pořád se snažila hýbat nohama. Do nosu by stačilo cvrnknout a upadl by, jak byl zmrzlý :) Nad ránem, když teplota byla nejníže, jsem spala maximálně 20 minut v kuse, pak jsem se musela otočit, aby mi mohla začít omrzat nějaká jiná část těla :)


Ale to ráno! Probudili jsme se s výhledem na skálu Roque Nublo („Mračná skála“). Sluníčko se pomalu přehupovalo přes horizont, až začalo šimrat i tenhle majestátní kus kamene, který nejméně podlehl zvětrávání a tyčí se nad krajinou jako výhružně vztyčený prst. Uprostřed kaldery tak připomíná sopečné pochody, jež tady v minulosti probíhaly. Nebylo ani stopy po mracích, které podle průvodce monument skoro polovinu roku schovávají před očima turistů. Zabalili jsme náš bivak a vyrazili vstříc krásnému dni. Kolem všemožných vyhlídek, odkud jsme si mohli skálu prohlédnout z různých úhlů, jsme došli až na nejvyšší vrchol Gran Canarie – Pico de las Nieves („Sněžná hora“, 1949 m n. m.), na kterém je krásná vyhlídka a vojenská základna s obrovskou kopulí.


Turistické stezky z Pico de las Nieves k Roque Nublo nás přivedly až k nejvýše položené přehradě na ostrově - Presa de los Hornos. Když se nám v horkém dni nabídlo takovéto osvěžení, nemohli jsme odmítnout! Našli jsme díru v plotě a skočili se vykoupat do krásně čisté vody. Od přehrady už to bylo coby kamenem dohodil k samotnému vrcholku Roque Nublo. Odtud se dalo pozorovat jak východní, tak západní pobřeží ostrova, viděli jsme duny v Maspalomas a z Tenerife na nás opět dohlíželo Pico del Teide. Vyhlídky byly sice nádherné, ale my od sluníčka celí uvaření, tak jsme se usnesli, že zkusíme výlet zkrátit a dostopujem do Las Palmas už v sobotu večer. Asi na páté mávnutí nám zastavila dodávka, v ní dva veselí španělé – horolezci a zavezli nás až před dům! A ještě nám dali telefonní čísla, že kdybychom něco potřebovali, ať se ozveme :) Třeba se všechno v dobré obrací…

4 komentáře:

 1. Nádhera. Moc krásné místo. Pamatuješ, jak jsme lezli v Nevadě dé Toluca do témeř pětitisice metru, a Petr Zapletal jen v tricku a kraťáscich? Dodnes mi to nemůže zapomenout, že jsem mu neřekl, že s nadmořskou výškou teplota klesá... Krásné fotky. Pěkně piš dál. A dávej majzla. Táta.

  OdpovědětSmazat
 2. :D jasně, že pamatuju, točila se mi hlava jako blázen :) a jedli jsme tam v tom kráteru tortilu :)

  OdpovědětSmazat
 3. Ahoj Májo, tak ty fotky, to je teda něco. Moc si to užij, už se těšíme na další psaní. Lenka -in-law :)

  OdpovědětSmazat
 4. MOC HEZKÝ BLOG, MILÁ BLOGERKO ;-)
  Nádherné fotky - děkujeme moc za sdílení.

  OdpovědětSmazat