9. března 2010

Singapore is FINE city...

Singapore is fine city. Tahle věta se dá z angličtiny přeložit dvojím způsobem.
  • Singapur je fajn město.
  • Singapur je město pokut.
O prvním tvrzení by se dalo polemizovat, druhé je ale nezpochybnitelné. Dva měsíce, které jsme tu zatím strávili jsme sbírali cedule s všemožnými zákazy. Nyní už sbírka přesáhla 60 kusů, proto se o ni chceme podělit.

celou sbírku najdete na http://keckamarketka.rajce.idnes.cz/

Pokuta tady hrozí za všechno počínaje klasickým kouřením, přes krmení holubů, slavné plivání na zem, až po bizardní import žvýkaček nebo nošení durianu do metra. Aby se náhodou nestalo, že se budou lidé vymlouvat na neznalost zákona, visí všude cedule se zákazy, příkazy, ale i doporučeními. Někdy mám dojem, že si vláda myslí, že občané Singapuru jsou nesvéprávní a nemyslící, protože cedule tu mají na všechno.

V knihovně vás upozorňují, že nemáte nechávat své věci bez dozoru. V metru běží na světelné ceduli nápis, že pokud se dnes necítíte dobře, měli byste vyhledat doktora (heuréka!). V ZOO jsou cedule Nekrmte želvy, mohou vás kousnout. V parku si díky ceduli uvědomíte, že stát pod stromem je nebezpečné, neboť se může ulomit větev. Někdy připomínají věci, které by člověka ani nenapadly udělat - jako třeba zákaz čůrání ve výtahu nebo zákaz útoku na řidiče autobusu:)
Je to tu fakt blbuvzdorné.

I když, jak tak přemýšlím - možná bychom se nedoplatili, kdyby nám někdo spočítal naše přestupky... Chodíme na červenou, při běhání pliveme na zem, z Malajsie jsme si přivezli dvě balení žvýkaček, v metru jsme i přes zákaz převážení hořlavin měli vařič s benzínem, hladili jsme želvy, seděli na zábradlí a mnohé další. Jen na močení ve výtahu zatím nedošlo :)

1 komentář:

  1. Market,díky za studijní materiál pro studenty a modální slovesa, určitě použiju ve škole!Mamka Lenka

    OdpovědětSmazat