16. března 2010

Hare krišna

Na Lenčino doporučení jsme se v neděli před mojí prací vydali znovu do indické čtvrti - tentokrát okouknout hinduistické chrámy. Začali jsme stavbou Sri Veeramakaliamman - chrámem zasvěceným bohyni Kálí. A nebyli bychom to my, abychom zase šťastnou náhodou nenatrefili na slavnostní nedělní obřad hnutí Hare Krišna.

Z místnosti, která připomínala kuchyň a ve které se válely nerezové hrnce, se ozýval mnohohlasý zpěv. Nakoukli jsme a milá paní nás pozvala mezi skupinu Indek a Indů. Tiše jsme stáli a fotili, zatímco Indové zpívali, tancovali, zvedali ruce k nebi a vůbec si nás nevšímali. Muži byli vepředu, ženy vzadu. Pak najednou všichni poklekli a odříkávali modlitbu. Už už jsme chtěli odejít, když nás vyzvali, ať si sedneme a přinesli nám talíř s jídlem. Nikdo se netvářil, že jsme vetřelci, naopak - pořád se ptali, jestli máme dost jídla, jestli se nám tu líbí.. A pak začali zase zpívat - Hare Krišna, Hare Krišna, Ráma Ráma Hare Hare.. Jak se v náboženských stavbách cítím nesvá, tak tady to bylo docela něco jiného. Celá nálada byla veselá, příjemná. Klidné, mírně se usmívající tváře a nevtíravá melodie mahámantry mě doslova nutila cítit se dobře. Mrzelo mě, že nevím víc, takže jsem doma hned sedla a něco si přečetla.

Na ukázku obřadu se můžete podívat:Hnutí Hare Krišna bylo založeno v roce 1966 v USA. Počátky má ve védské tradici (védy = moudré staroindické texty). Nejvyšším bohem je Krišna - je všemohoucí a věčný. Členové vyznávají názor, že duše se bude tak dlouho převtělovat, dokud nedovede svůj život k dokonalosti v podobě znovunavázání láskyplného vztahu s Bohem. Karma určuje, jaké bude příští zrození každého jedince. Zpěvem mahámantry se živé bytosti očišťují a přibližují k Bohu. Každý člen je povinen vzdát se masa, ryb, vajec, čaje, kávy, tabáku, alkoholu a ostatních drog. Sex je povolen pouze manželům a za účelem plození (tím je v hnutí vyloučena homosexualita).

Procházení hinduistických chrámů bylo zajímavé samo o sobě. Výzdoba je zase úplně jiná než v čínských taoistických stavbách nebo v kostelech. Všude jsou barevné stropní malby, sošky ozdobené květinami a mající několik párů rukou, modré obličeje, sloní nosy... Hinduismus má spoustu bohů, které uctívá. "Hlavními" bohy - označovanými jako Trimurti - jsou Brahma, Višnu a Šiva. Brahma je stvořitel světa, Višnu je jeho ochránce a Šivova role je zničit vesmír, aby mohl být posléze obnoven. Snažila jsem se proniknout do tajů tohoto východního náboženství, protože jsem po nedělní návštěvě zjistila, že o něm nic nevím. Jde ale o dost složitý systém božstev, knih a myšlenek, takže i po hodinách googlení jsem zatím jen hinduistický elév :)

2 komentáře:

  1. uau, Markét, to video´s dělala ty? ty ses PC skrytej talent! Poslooché, kdy mě to taky naučíš? :)

    OdpovědětSmazat
  2. Tohle jsem zrovna delala ja - ale tajemstvi uspechu je v Jardove notasu :) na nem to zvladne i cvicena opice, hihi.. ale jestli budes chtit, naucime, ukazeme.. taky se mam co ucit- video On the road again delal Jarda a je to trochu jina liga :) rekla bych, ze ja (co se strihani videi tyce) hraju divizi, kdezto Jarda extraligu :D

    OdpovědětSmazat