20. ledna 2010

Nové "doma"

Konečně mám čas a dostatečně rychlé internetové připojení na napsání prvních dojmů z nového města, resp. státu :) Nejprve pár základních faktů. Singapore, jakožto ostrovní stát o rozloze 710 km čtverečních, leží na jih od Malajského poloostrova, 137 km od rovníku. Žije tu necelých 5 milionů obyvatel. Můžu potvrdit, že nízká vzdálenost od rovníku je cítit na každém kroku. Je tady hrozné vedro a docela vlhko. Teploty se pohybují kolem třicítky, což znamená, že každý rychlejší pohyb doprovází kapka potu stékající po zádech. Já, jakožto člověk s komfortem v cca 18 stupních, trpím :) Ale prý se na to dá zvyknout, tak uvidíme. Zatím vítám s povděkem každou cestu autobusem, neboť ty jsou klimatizované.

Náš odlet z Taiwanu proběhl hladce, v neděli v jednu ráno 17.1.2010 jsme přistáli na letišti v Singapuru a taky jsme tam strávili zbytek noci. Ustlali jsme si na parádním balkónku, který nikam nevedl, tudíž tudy nikdo nechodil a my se vyspali dorůžova. Ráno jsme umístili naše narvané (a poměrně těžké) batohy do úschovny a vyrazili do města shánět byt. Jardova Univerzita je v západní části města, letiště je na východě, takže jsme jeli skoro hodinu metrem. Jen co jsme z něj vystoupili, na sloupu před námi jsme našli papírek s inzerátem, že někdo nabízí k pronájmu pokoj. Zavolali jsme tam a hned šli na prohlídku. Byteček byl na první pohled sympatický, ale nechtěli jsme se unáhlit, tak jsme hledali dál. Měli jsme s sebou z Taiwanu naštěstí nějaká telefonní čísla na realitní agenty, protože jinak bychom těžko něco sháněli. Čtvrť Boon Lay tvoří na chlup stejné vysoké paneláky, nabídkami ubytování se to tu zrovna nehemžilo. Odpoledne jsme okoukli ještě jeden byt, stejně drahý jako ten první, ale byl méně vybavený a zvláštním způsobem smradlavý, takže jsme se rozhodli pro první místo.


Naše nová adresa tedy je:
03-327
678 C, Jurong West Street 64
643678 SingaporeBydlíme v panelovém bytě, ve třetím patře u asi třicetiletých manželů - muslimů. Jsou milí, jen kvůli jejich náboženství nesmíme nosit domů alkohol, vepřové a pan domácí nás upozornil, ať nechodíme po bytě nazí :) takže sami vidíte, že se musíme veeelmi omezovat ;) Máme k dispozici vybavený pokojík, sice menší než na Taiwanu, ale čistý a je tu všechno, co potřebujeme. Velkým plus je naše soukromá koupelna a záchod. Bohužel opět nemáme kde vařit, protože i když domácí mají plně vybavenou kuchyň, nechtějí, ať v ní vaříme.. ale to snad časem ukecáme. Můžeme používat varnou konvici, takže snídaně v podobě našich instantních vloček máme vyřešené. Jednou za týden nám paní vypere v pračce. Jarda to nemá do školy daleko - je asi 10 minut na zastávku a pak mu jezdí zdarma školní autobus až na campus.

Já zatím chodím do školy s ním, protože v areálu Univerzity je wifi, takže můžu psát inzeráty a shánět práci. Nebaví mě to, ale snad to bude sloužit dobré věci, práce je potřeba. Jarda od pondělka pobíhá po škole, snaží se vyřídit papíry a sestavit si rozvrh, ale má s tím chudák taky pěkné nervy. Posílájí ho od čerta k ďáblu, nic jim nefunguje, všechno dlouho trvá.. snaží se tady o propracovaný systém, ale místo toho je všechno jen zbytečně komplikované. Ale campus je to moc krásný! Všechno je bílé, moderní, čisté, obklopené palmami. Stejně jako celé město. Bodejť by tu nebylo čisto, když vám hrozí pokuta za odhazování papírků i za plivání na zem...

Jinak zatím žádné novinky. Žádný velký kulturní šok nás tu nečekal. Lidi jsou z velké části šikmoocí jako na Taiwanu a nemálo je tu taky Indů. Ti chlapi mě docela děsí - černé obličeje, pichlavé oči a hustý knír pod nosem, potkat je v noci někde sama, tak uteču.
Ceny v obchodech jsou o trochu vyšší než u nás v Čechách. Není to tak hrozné, jak nám všichni tvrdili, hlady neumřeme, ale přeci jen si nemůžeme koupit od všeho všechno jako na Taiwanu nebo na Ukrajině. Holt to budem těch 5 měsíců muset vydržet low cost :) Ale rozvojové pomoci z evropských zemí se rozhodně nebráníme :)

6 komentářů:

 1. Zdravíme nové obyvatele Singaporu!! Držíme palce a těšíme se na další, zvláště příjemné zprávy. Jen nám, prosím, nekonvertujte!! t+m ze severu

  OdpovědětSmazat
 2. Ahojky,Májo! Přejí vám oběma v novém působišti mnoho parádních zážitků a poznání! A těším se na další článečky ze Singapůru...mám k němu trochu takový malinký vztah...četla jsi Komando plukovnika Brenta od Františka Běhounka?? Asi to neznáš,ale to nevadí! Škoda,že nám do Frýdku nemůžeš poslat trochu teplíčka..tady mrzne a většina kešek je pod sněhem!
  Tak..hodně štěstí a dávejte na sebe pozor!
  TORES

  OdpovědětSmazat
 3. ouuuu yeah! :D jak vidim ten bytecek moc se tesim ale o vasich pravidlech jsi mi nic nepovedela:D:D co kdyz bych chtela u vas chodit naha?!:D:D

  OdpovědětSmazat
 4. Ahoj Makét máš moc hezký blog. Chtěla jsem se tě zeptat kolik jste platili za pronájem pokojíku v Singapuru?

  OdpovědětSmazat
 5. Promiň chtěla jsem napsat Máji :)

  OdpovědětSmazat
 6. :) v poho, slyším na Máju i Market :) bydlení bylo drahé, tuším, že to bylo v přepočtu nějak kolem 8000 Kč za pokoj na měsíc...

  OdpovědětSmazat