21. prosince 2009

Výbuch sopky a zemětřesení!

Den po příletu z Filipín jsme se dočetli, že na ostrově Luzon se chystá k výbuchu sopka Mt. Mayon a že bylo evakuováno 30 000 lidí. My v téhle oblasti 500 km od Manily vůbec nebyli, ale i tak je zvláštní pocit, takhle blízko sopečné erupci jsem ještě nebyla.

Novinky (bohužel jen v angličtině) si můžete přečíst zde: http://www.cnn.com/2009/WORLD/asiapcf/12/16/philippines.volcano.mayon/index.html#cnnSTCText


Ale z geomorfologických pochodů to nebylo vše, co jsme měli zažít. V sobotu, asi hodinu po příjezdu do Taipei jsme stáli před stanicí metra a čekali na paní, u které jsme měli spát. A jak tak čekáme a nudíme se, najednou se mi pod nohama zatřásla země. První má reakce byla na Jardu - houkla jsem na něj, ať netřese tím zábradlím, že se třepe celá zastávka. A najednou nový otřes, silnější. To nám už oběma došlo, co se děje a zírali jsme kolem na semafory, které se kývaly s asi metrovým rozptylem. Byl to pocit jako když jste opilí a prudce se postavíte na nohy, najednou vám jakoby plave zem pod nohama. Byla jsem nadšená! Jako geografické embryo se tady v Asii vyžívám v každém sesuvu, náplavovém kuželu, erodovaném korytu a teď ZEMĚTŘESENÍ! :)

Později jsme se dozvěděli, že v Taipei mělo sílu asi 3 M (magnituda), ale na východním pobřeží dosáhlo hodnoty 6,8! Rovněž si můžete počíst, tentokrát dokonce i v češtině:


http://zpravy.idnes.cz/tchaj-wan-zasahlo-silne-zemetreseni-ktere-rozkyvalo-i-budovy-v-metropoli-1r4-/zahranicni.asp?c=A091219_162453_zahranicni_stf

http://earthquake.usgs.gov/earthquakes/recenteqsww/Quakes/us2009qjar.php#details

V seznamu zážitků jsme mohli odškrtnout další položku. Jestli to půjde dál takovým tempem, na Velikonoce jsem doma ;)

Žádné komentáře:

Okomentovat