30. října 2009

Když se setmí

Když padne tma, stává se z města jeden velký svítící cirkus. Ulice lemují stánky s neonovými nápisy, výkladní skříně se snaží upoutat oko kolemjdoucího (obchody se zavírají až někdy kolem desáté), blikající světýlka ohraničují výškové budovy, lampy osvětlují silnice, semafory mrkají na řidiče a tím vším se proplétají cyklisti na kolech ověšených barevnými blikajícími nesmysly, aby je bylo vidět (samozřejmě, že i mému LEOPARDOVI jsem pořídila dvě luxusní blikačky).


Téměř v každé třetí ulici stojí nějaký chrám. Každou chvíli v něm věřící oslavují své bůžky ohňostroji a rachejtlemi (jeden chrám stojí i v sousední ulici, než kde bydlíme, takže máme to "štěstí" slyšet tenhle randál několikrát denně :) ). Po večerech se před chrámy občas konají představení nebo rituální obředy, při kterých věřící pálí různé věci - a pro pozorovatele je to dost efektní. Na jednu takovou oslavu jsem natrefila, když jsem jela na nákup. Namaškařené taiwanky tam hrály divadlo, mniši bubnovali na bubínky a tamburíny, všude vonělo kadidlo... Zajímavá podívaná.


Včera cestou ze školky jsem náhodou potkala trh s různými kulinářskými delikatesami. Spousta stánků vedle sebe, nabízejících většinou to samé - několik desítek druhů luštětin, houby, koření a taky věci, u kterých bych se ani neodvážila hádat, z čeho jsou. Všechno ve velkých pytlích, nakupuje se na váhu - jak jsem tam tak bloumala mezi stánky, chtěla jsem něco koupit, ochutnat, ale nenašla jsem odvahu :)

Protože Jarda byl dlouho ve škole, rozhodla jsem se, že se zajdu podívat ještě na místní raritku, které se říká Night Market (= noční trh). V Kaohsiung je jich několik, konají se skoro každý den přímo na ulici a my máme jeden takový (Liouhe NM) kousek od bytu. Nemohla jsem to nejdřív najít, kroužila jsem na kole, ale pak mě bacila do nosu směsice vůní a už mi bylo jasné, že jsem na správném místě. Opět to byla netradiční podívaná - stánky s různými serepetičkami, ale hlavně s exotickým jídlem. Samotné se mi nechtělo nic moc zkoušet, tuhle zkušenost si nechám, až tam půjdem s Jardou, ale i tak to ve mně nechalo silný dojem. Netroufám si hádat, co všechno může člověk ochutnat, ale jsem si jistá, že z téměř každou vnitřnost jakéhokoliv zvířete, včetně genitálií, ať už smažené nebo jen lehce orestované :) Napíšu víc, až se odhodlám a něco ochutnám ;)

Tři bloky od Liouhe Night Marketu je další noční trh - říká se mu Women Market (= ženský trh). Proč? Je to ulice zastavěná stánky s oblečením, botama, kabelkama... Idea je to dobrá, ale to zboží, co tam nabízejí - no děs :) Made in Ťaman. Všechno růžové, třpytivé, silonové a hlavně STEJNÉ! Jako když jdete po vietnamské tržnici v Čechách. Nic moc se tam koupit nedá, byla jsem trochu zklamaná. Ale pobavil mě jeden stánek - viz foto - je to stánek s rouškama! Jak je tu ve vzduchu opravdu hodně emisí a prachu, tak skoro všichni na motorkách i na kolech jezdí v roušce. Tak si možná na Vánoce nějakou nadělím :)


Žádné komentáře:

Okomentovat